Jaki licznik rowerowy wybrać? Ranking 5 Top liczników Garmin 

Jaki licznik rowerowy wybrać? Ranking 5 Top liczników Garmin 

Licznik rowerowy to urządzenie, które dostarcza cennych informacji na temat jazdy i kondycji fizycznej kolarza. Firma Garmin to lider specjalizujący się w zaawansowanych licznikach rowerowych. Przedstawiamy najlepsze liczniki rowerowe Garmin i podpowiadamy, jaki licznik rowerowy wybrać zarówno dla amatora, jak i sportowca.

Do czego służy licznik rowerowy?

Licznik rowerowy to urządzenie, które dostarcza różnorodnych informacji dotyczących jazdy. Pozwala nie tylko na mierzenie aktualnej prędkości czy dystansu, ale też na monitorowanie postępów w treningach i planowanie tras.

Na rynku znajdziemy zarówno zwykłe liczniki z podstawowymi funkcjami, jak i liczniki rowerowe, które przypominają bardziej skomplikowany komputer rowerowy. Podstawowy prosty licznik rowerowy oferuje pomiar prędkości, pokonanego dystansu oraz czasu jazdy. Pomiar poszczególnych parametrów odbywa się za pośrednictwem przewodu, który łączy zamontowany na kole czujnik z urządzeniem na kierownicy. Liczniki przewodowe są mniej skomplikowane w obsłudze i tańsze, ale obecność dodatkowych kabli może być kłopotliwa, zwłaszcza podczas montażu.

Bardziej zaawansowane modele liczników są bezprzewodowe, a informacje o poszczególnych pomiarach są przesyłane radiowo do urządzenia. Liczniki bezprzewodowe są wyposażone w więcej czujników i oferują więcej pomiarów. Bezprzewodowe liczniki rowerowe są nieco droższe, ale za to są bardziej estetyczne i łatwiejsze w montażu. Ponadto większość modeli łączy się z dodatkowymi czujnikami i urządzeniami (np. z telefonem), co może dodatkowo rozszerzyć możliwości pomiarowe licznika.

Podstawowe funkcje liczników rowerowych

Podstawowe modele liczników oferują pomiary takie, jak:

 • pomiar prędkości: aktualna prędkość, maksymalna prędkość, prędkość średnia,
 • przejechany dystans całkowity,
 • czas jazdy.

Zaawansowane rozwiązania i technologie w licznikach rowerowych

Zaawansowane modele mogą posiadać:

 • funkcję pomiaru tętna,
 • licznik kadencji,
 • licznik spalonych kalorii,
 • dokładne mapowanie trasy przez wbudowany GPS,
 • wyznaczanie trasy.

Najlepsze liczniki rowerowe działają często jako komputer rowerowy, mając możliwość łączenia się z innymi urządzeniami, np. czujnikami kadencji, oświetleniem rowerowym czy elektronicznie sterowanymi przerzutkami w standardzie Di2. Ponadto liczniki te można połączyć z komputerem lub telefonem. Dzięki dedykowanym aplikacjom można śledzić poszczególne parametry i przebieg treningu, pokonaną trasę, a także wyznaczać nowe trasy na kolejne przejażdżki i wgrywać je bezpośrednio do licznika.

licznik rowerowy garmin

Licznik rowerowy — czy warto go kupić?

Warto wyposażyć się w licznik rowerowy, aby monitorować swoją aktywność. Dla amatorów najlepszy może być prosty model licznika rowerowego, który pomoże zmotywować się do regularnego uprawiania sportu. Profesjonaliści docenią natomiast licznik z zaawansowanymi funkcjami, który oferuje głęboki wgląd w wydajność treningową i pomaga w optymalizacji treningów.

Czym się kierować podczas wyboru licznika rowerowego?

Przy wyborze licznika rowerowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • Rodzaj transmisji - czy licznik jest przewodowy, czy bezprzewodowy - licznik bezprzewodowy oferuje większą wygodę i zazwyczaj monitoruje więcej parametrów, jednak poszczególne pomiary mogą być mniej dokładne (ze względu na brak bezpośredniego połączenia) niż w przypadku modeli przewodowych.
 • Dostępne dodatkowe funkcje takie jak na przykład: pomiar tętna i ilości spalonych kalorii, śledzenie trasy za pomocą wbudowanego GPS-a, funkcje wykrywania zdarzeń, czy przewyższeń. Zastanów się, jakie parametry chcesz monitorować i wybierz model, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
 • Czytelność wyświetlacza — zwróć uwagę na jego rozdzielczość (im wyższa, tym bardziej czytelny obraz) oraz na rozmiar. Bardzo ważne jest także to, aby wyświetlacz licznika był wyraźny niezależnie od warunków oświetlenia. Szukaj liczników z regulacją jasności, wysokim kontrastem oraz powłoką antyrefleksyjną. Zastanów się także, czy lepszym wyborem będzie ekran dotykowy, czy może model wyposażony w przyciski.
 • Pojemność baterii.
 • Kompatybilność z innymi urządzeniami.

Polecane modele liczników rowerowych:

  

Liczniki rowerowe — ranking TOP 5 liczników od marki Garmin

Jaki licznik rowerowy kupić? Oto pięć topowych modeli Garmin, które zasługują na uwagę każdego rowerzysty.

Licznik rowerowy GPS Garmin Edge® Explore 2

Garmin Edge® Explore 2 to bezprzewodowy licznik rowerowy zaprojektowany z myślą o miłośnikach przygód i odkrywania nowych tras. Posiada kolorowy, dotykowy ekran, GPS, zainstalowane mapy ze statystykami popularności oraz możliwość analizy tras i odbierania powiadomień z telefonu. Bateria działa nawet do 24 godzin. Dodatkowymi funkcjonalnościami jest wykrywanie zdarzeń oraz możliwość sparowania urządzenia z ebike'iem. Jest to dobry licznik rowerowy dla amatorów kolarstwa.

Garmin Edge® 540 nawigacja rowerowa

Model Garmin Edge® 540 jest dobrym wyborem dla kolarzy szukających kompaktowego urządzenia, które jednocześnie oferuje szerokie spektrum funkcji. Model dostarcza podstawowych danych, takich jak dystans, prędkość aktualna, prędkość maksymalna, czas jazdy, posiada też zaawansowane funkcje nawigacyjne i treningowe. Używa barometru, technologii GNSS, pokazuje spalone kalorie, intensywność treningu i spersonalizowane plany treningowe. Możliwe jest połączenie urządzenia z czujnikiem kadencji czy tętna. Bateria bez ładowania pracuje nawet 42 godziny.

Garmin Edge® 1040 komputer kolarski z GPS

Garmin Edge® 1040 to licznik spełniający funkcje komputera rowerowego. Urządzenie to może być szczególnie przydatne dla profesjonalistów. Model wyróżnia wytrzymała bateria działająca nawet do 70 godzin i duży, czytelny ekran. Integruje zaawansowane dane treningowe, jak VO2 max, wytrzymałość, dynamika jazdy, czy poziom wytrenowania. Dostarcza także codziennych sugestii treningowych i powiadomień dotyczących nawodnienia i odżywiania. Licznik Garmin Edge® 1040 jest wyposażony w wielopasmową technologię GNSS, obsługuje także inne systemy, dzięki czemu jest dokładniejszy przy określaniu pozycji i ma lepszy zasięg.

Nawigacja rowerowa Garmin Edge® 840 Solar licznik GPS

Model Garmin Edge® 840 Solar posiada panel słoneczny pozwalający na ładowanie baterii w czasie jazdy. Posiada też wszystkie funkcje, jakich można oczekiwać od topowego licznika: mierzy aktualną prędkość (mierzona jest także prędkość średnia i maksymalna prędkość treningu), pomiar tętna, kadencji oraz zaawansowana analiza danych treningowych. Urządzenie korzysta z kilku systemów satelitarnych (GNSS, GPS, Galileo), co gwarantuje dokładność pomiarów lokalizacji.

Garmin Edge® 130 Plus licznik rowerowy GPS

Garmin Edge® 130 Plus to prosty licznik, który łączy w sobie funkcjonalność, dokładność pomiarów i łatwość obsługi w dobrej cenie. Oferuje śledzenie trasy dzięki wielu systemom nawigacji satelitarnej, a także monitorowanie statystyk takich, jak: pomiar prędkości — średnia prędkość jazdy i aktualna prędkość, dystans, dynamiczna analiza wydajności, analiza wzniosu i nachylenia terenu. Posiada również opcję wykrywania zdarzeń i wyświetlania powiadomień z telefonu. Czarno-biały ekran zapewnia wysoki kontrast i czytelność.

Polecane modele liczników rowerowych Garmin

  

Jaki licznik rowerowy Garmin wybrać dla amatora, a jaki dla profesjonalisty?

Odpowiedni licznik rowerowy dla amatorów to Garmin Edge® 130 Plus lub Edge® Explore 2, które oferują podstawowe funkcje treningowe. Dla osób, które dużo trenują i cenią sobie zaawansowane statystyki, dobry może być Garmin Edge® 540. Profesjonaliści powinni natomiast rozważyć zakup Garmin Edge® 1040 lub Edge® 840 Solar, które oferują głęboką analizę danych i możliwość dostosowania funkcji urządzenia do intensywnych treningów.

Jaki licznik rowerowy wybrać? Podsumowanie

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który licznik rowerowy jest najlepszy bez znajomości potrzeb konkretnego użytkownika. Nasz ranking liczników rowerowych przedstawia urządzenia, które na pewno warto rozważyć podczas zakupu. Garmin oferuje wiele modeli, które spełnią oczekiwania zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Wybór idealnego modelu powinien zależeć od potrzeb i preferencji rowerzysty oraz rodzaju treningów.