Smart Ring — czy to dobra alternatywa dla smartwatchy? 

Smart Ring — czy to dobra alternatywa dla smartwatchy? 

W świecie szybko rozwijającej się technologii wciąż pojawiają się nowe urządzenia, które użytkownicy mogą mieć stale przy sobie. Technologie te oferują różne sposoby monitorowania zdrowia i codziennych aktywności, wspomagając nas w planowaniu treningu czy odpoczynku. Jednym z najciekawszych trendów ostatnich lat są inteligentne pierścienie — tzw. smart ringi. Te niewielkie gadżety zyskują na popularności dzięki swoim małym rozmiarom przy jednoczesnej dużej funkcjonalności, w wielu aspektach dorównującej smartwatchom. Czym są smart ringi, jakie funkcje oferują oraz czy mogą one rzeczywiście zastąpić smartwatche i opaski sportowe? Odpowiedź w poniższym artykule.

Smart ring — co to jest i jak działa?

Inteligentny pierścień, znany jako smart ring, to niewielkie urządzenie noszone na palcu, które łączy w sobie zalety nowoczesnej technologii i subtelnej biżuterii. Z zewnątrz wygląda jak zwykła obrączka, jednak po wewnętrznej stronie posiada wbudowane elementy elektroniczne, takie jak mikroprocesor czy sensor ruchu.

Działa na podobnej zasadzie co smartwatche, wykorzystując zaawansowane sensory do monitorowania różnych parametrów zdrowia i aktywności użytkownika oraz moduł Bluetooth do połączenia z telefonem, najczęściej z systemem Android.

Dzięki połączeniu z aplikacją na smartfonie, której smart ring przekazuje informacje zbierane przez wbudowane elementy elektroniczne, możliwa jest analiza danych i dostarczenie użytkownikowi szczegółowych informacji o jego kondycji fizycznej. Takimi informacjami może być: tętno, aktywność fizyczna czy jakość snu. Cechą charakterystyczną smart ringów jest ich dyskrecja, a subtelny wygląd sprawia, że mogą być noszone przez cały dzień, podczas treningu czy w pracy, niezależnie od okoliczności.

Jakie parametry życiowe monitoruje smart ring?

Smart ringi wyposażone są w technologię, która pozwala śledzić wiele istotnych parametrów wpływających na nasz stan zdrowia. Podstawowe modele posiadają czujniki pozwalające na to, by mierzyć tętno, a także śledzić aktywność fizyczną — liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia, pokonany dystans i spalone kalorie. Posiadają także funkcję "monitorowanie snu" wraz z oceną jakości snu. Obrączka zbiera dane w nocy, dzięki czemu możemy nauczyć się spać efektywniej, a nasz organizm lepiej zregeneruje się po treningu. Smart ring to dobre rozwiązanie dla osób, które wolą spać z pierścieniem, zamiast w zegarku i chciałby mieć możliwość monitorowania, tego jak kształtowały się np. fazy snu podczas nocy.

Zaawansowane wersje smart ringów potrafią również analizować poziom stresu, rejestrować zmiany temperatury ciała, a nawet pomagać w zarządzaniu czasem poprzez monitorowanie okresów aktywności i odpoczynku. Niektóre smart ringi oferują również pulsoksymetr pozwalający na pomiar saturacji tlenu we krwi czy opcje przewidywania cyklu menstruacyjnego. Urządzenia te mają więcej modułów elektronicznych, takich jak na przykład czujnik temperatury.

smart ringi

Inteligentny pierścień Smart ring — jakie jeszcze inne funkcje może posiadać?

Smart ringi mogą służyć nie tylko do monitorowania parametrów zdrowotnych, ale również jako narzędzie ułatwiające codzienne życie. Niektóre z tych urządzeń pozwalają użytkownikom na odbieranie powiadomień z telefonu, sterowanie muzyką czy nawet obsługę asystentów głosowych bez konieczności sięgania po telefon. Funkcje takie jak NFC umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych. Niektóre modele mogą też służyć jako pilot zdalnego sterowania, umożliwiając obsługę np. telewizora za pomocą gestów wykonywanych dłonią z pierścieniem.

Wbudowany GPS to kolejna funkcja, którą oferują wybrane modele, pozwalająca chociażby na dostęp do takich informacji jak pokonany dystans. Przydatna jest także funkcja "tryby sportowe". Z ich pomocą możemy wybrać dyscyplinę sportu, jaką chcemy uprawiać i monitorować swoje postępy treningowe przez m.in. pomiary przebytej odległości i pracę serca w trakcie aktywności.

Jaki smart ring wybrać?

Wybór odpowiedniego smart ringa powinien być podyktowany osobistymi potrzebami i preferencjami. Smart Ringi oferowane przez firmę Movemore to doskonały wybór dla osób poszukujących urządzeń o eleganckim designie i wyróżniającym się wyglądzie, które cechuje przy tym komfort noszenia i posiadanie niezbędnych funkcji zdrowotnych.

Inteligentny pierścień Ice Ring

Inteligentna obrączka marki Ice Ring monitoruje najważniejsze parametry zdrowotne — tętno, saturację, sen, poziom stresu, a także aktywność fizyczną. Rejestruje także dane podczas jednej z 24 dyscyplin sportowych dostępnych w aplikacji. Posiada także wbudowany GPS, który rejestruje długość i przebytą trasę. Ice Ring jest wykonany ze stopu tytanu, dzięki czemu jest odporny na korozję. Doskonale prezentuje się zarówno na męskiej, jak i na damskiej dłoni. Jest ładowany za pomocą ładowarki magnetycznej, a bateria wystarcza do 6 dni użytkowania.

Smart ring od marki Ice Ring jest bardzo cienki (2,4 mm) i lekki (waży zaledwie 2,4 g), dzięki czemu jest dyskretny, ale wciąż bardzo funkcjonalny, wygodny i praktyczny. Stale monitoruje aktywność, parametry życiowe i zbiera wszystkie informacje bez konieczności włączania dodatkowych ustawień.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smart ringa?

Przy wyborze smart ringa warto zwrócić uwagę na kompatybilność z systemem operacyjnym smartfona, długość życia baterii, a także na możliwości personalizacji, która może zwiększyć satysfakcję z użytkowania urządzenia. Niezmiernie ważne jest to, by pierścień dobrze leżał na palcu, co wymaga dobrania odpowiedniego rozmiaru. Większość modeli oferowana jest także w różnych kolorach - tak jak Ice Ring - złoto, srebro czy czerń.

Przy wyborze urządzenia dobrze jest także zapoznać się z opiniami innych użytkowników i ewentualnymi rekomendacjami specjalistów, co może pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Smart ringi od marki Ice Ring: 

  

Czy smart ringi są dobrą alternatywą dla popularnych smartwatchy?

Chociaż smartwatche oferują szerszy zakres funkcji, smart ringi zyskują popularność dzięki swojej subtelności, dyskrecji, minimalizmowi i wygodzie. Dla wielu osób, zwłaszcza pracujących w profesjach wymagających formalnego ubioru, smart ring może być mniej rzucającą się w oczy alternatywą, która lepiej komponuje się z codziennym strojem w pracy oraz umożliwia noszenie ulubionego, eleganckiego zegarka tradycyjnego. Ponadto, smart ringi mogą być znacznie wygodniejsze w noszeniu niż tradycyjne zegarki sportowe, zwłaszcza podczas uprawiania sportów drużynowych czy siłowych oraz podczas snu.

Minusem jest brak bezpośredniego dostępu do interfejsu aplikacji, co jednak jest możliwe tylko i wyłącznie w aplikacji w telefonie. Z racji mniejszego rozmiaru smart ring może wymagać częstszego ładowania, jednak jego ładowanie jest dużo krótsze. Wciąż jednak jest to urządzenie, które zdecydowanie warto posiadać.

Podsumowanie

Smart ringi stanowią oznakę szybkiego rozwoju w dziedzinie technologii, oferując unikatowe połączenie funkcjonalności, stylu i dyskrecji. Chociaż nie są w stanie w każdym aspekcie zastąpić smartwatchy, dla wielu użytkowników mogą stanowić idealne rozwiązanie harmonijnie współgrające z ich stylem życia i potrzebami. Warto rozważyć zakup smart ringa zwłaszcza wtedy, gdy szukamy urządzenia, które będzie nas wspierać każdego dnia, nie rzucając się przy tym w oczy swoją obecnością.