Garmin Forerunner 165 - test i recenzja najnowszego zegarka od marki Garmin

Garmin Forerunner 165 - test i recenzja najnowszego zegarka od marki Garmin

Zegarki Garmin to w świecie biegania i szeroko pojętego sportu jedna z najpopularniejszych marek, wybierana przez amatorów, jak i profesjonalistów. Flagowe modele smartwatchy są jednak dosyć drogie, a ostatnia bardziej budżetowa alternatywa była zaprezentowana już cztery lata temu.

I w końcu mamy to! W lutym 2024 roku Garmin ogłosił premierę nowego zegarka Garmin Forerunner 165, stworzonego z myślą o tych, którzy lubią biegać lub chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, jednocześnie nie wydając fortuny na smartwatcha.

Czy dostępny już od około 1200 złotych zegarek jest jednak wart swojej ceny? Chcąc odpowiedzieć jak najdokładniej na to pytanie, spędziłem z Forerunnerem 165 ostatnie parę tygodni, testując wszystkie z szerokiego wachlarza funkcji, które oferuje.

Forerunner 165 - pierwsze wrażenia

Ostatni raz Garmin oddał w ręce użytkowników „budżetowego” Forerunnera, czyli jak sama nazwa wskazuje zegarek przeznaczony dla biegaczy, w 2019 roku. W związku z tym gdy usłyszałem, że Garmin pracuje nad następcą i ma zamiar wprowadzić na rynek Garmina 165 nie mogłem się doczekać, aby złapać go w swoje ręce i poddać skrupulatnym testom. Szczególnie, że cena – jak na produkty amerykańskiej firmy – jest bardzo atrakcyjna.

Ogromnym plusem nowego Forerunnera jest design, który odchodzi od „topornych” kształtów zegarków sportowych doskonale znanych z serii Fenix. Dzięki temu nie tylko świetnie sprawdzi się podczas treningu, ale będzie doskonały również jako codzienny gadżet pozwalający kontrolować liczbę wykonywanych kroków, sprawdzać przedziały ogólnego poziomu stresu, czy też korzystać z technologii umożliwiającej dokonywanie bezdotykowych płatności.

Duże wrażenie robi na pewno jakość wyświetlanych informacji, a to wszystko za sprawą zastosowania dotykowego wyświetlacza AMOLED. Co prawda, cierpieć może na tym nieznacznie żywotność baterii w trybie zegarka, Garmin obiecuje jednak, że 165 wytrzymuje do 11 dni bez ładowania. Z regularnymi treningami wartość ta spadała w moim przypadku do 5-6 dni, nadal jest to bardzo dobry wynik, gdy porównamy żywotność baterii do o wiele droższych zegarków Samsunga lub Apple.

Smartwatch Garmin Forerunner 165 - specyfikacja i dane techniczne

Pasek modelu 165 został wykonany z silikonu i posiada szerokość 20 milimetrów z mechanizmem szybkiego odłączania. Dzięki temu nie tylko pasek da się wygodnie wymienić, ale w razie potrzeby zrobić z niego licznik rowerowy.

Ramka zegarka to tworzywo wzmocnione włóknem szklanym, a soczewkę wykonano z chemicznie wzmocnionego szkła. W tym modelu dostępny jest jeden rozmiar koperty o wymiarach 43 (szerokość) na 43 (długość) i 11,6 (wysokość) milimetra i średnicy wyświetlacza 390x390 pikseli (1,2 cala).

Przy takich wymiarach zegarek posiada dosyć standardową wagę 39 gramów i według producenta pasuje na nadgarstki o obwodzie 126-203 milimetrów. Osobiście posiadam dosyć chudy nadgarstek, zegarek jednak leży bardzo dobrze i nie wydaje się optycznie za duży.

Co istotne, Forerunner 165 to 4 gigabajty wbudowanej pamięci, dzięki czemu będzie można słuchać z jego poziomu muzyki bez konieczności synchronizacji z telefonem (jedynie w wersji Music) oraz wgrania map najbliższej okolicy.

Co istotne w zegarku nie zastosowano wielopasmowego GPSa, korzysta on jednak oprócz standardowej nawigacji GPS z systemu GNSS, czyli Global Navigation Satellite Systems (lub po polsku globalnych systemów nawigacji satelitarnej). GNSS pozwala na zwiększenie dokładności sygnału, szybsze ustalenie pozycji i wydajność w trudniejszym terenie.

Zegarki z serii Garmin Foreunner 165: 

Tryby sportowe, funkcje i możliwości smartwatcha Forerunner 165

Osobiście jestem fanem biegania, czasami jeżdżę na rowerze i okazyjnie odwiedzam siłownię. I chociaż 165 jest kierowany do biegaczy, to posiada w sobie tyle funkcji, że zadowoli sympatyków praktycznie każdego innego sportu. Łącznie oferuje ponad 25 różnych profili aktywności.

Zacznijmy od funkcji ogólnych, takich jak monitorowanie i ocena jakości snu oraz poziomu energii organizmu. Nowy Garmin to również możliwość otrzymywania wskazówek dietetycznych, czy automatyczne liczenie powtórzeń na siłowni. Ciekawostką jest także funkcja pozwalająca na wykrywanie drzemek. Automatycznie monitoruj dzięki niej swój sen oraz regenerację.

165ka oprócz tego pokaże status zmienności tętna, zmierzy poziom stresu i natlenieni krwi i zaprezentuje zestaw najważniejszych danych na temat Twojego zdrowia, w tym informację o wieku sprawnościowym.

Dodatkowo, gdy połączysz się z aplikacją Garmin Connect, uzyskasz dostęp do dziesiątek treningów siłowych oraz kardio. Jest również przydatny przy pomiarach cyklu menstruacyjnego i ciąży. Co prawda nie miałem możliwości sprawdzenia, jak działa monitorowanie cyklu menstruacyjnego, ale Internet sugeruje, że kobiety korzystające z Garminów cenią tę funkcję.

Zegarek wykrywa też potencjalne niebezpieczeństwo wysyłając wiadomość z Twoim położeniem do wskazanych osób. Pozwoli Ci odbierać powiadomienia z telefonu, udostępniać lokalizację rodzinie i skorzystać z funkcji umożliwiającej dokonywanie bezdotykowych płatności (płatności zbliżeniowe Garmin Pay są niezwykle przydatne podczas długich treningów!).

Osobna kwestia to ogrom funkcji typowo sportowych. Niezwykle przydatną opcją dla początkujących biegaczy będzie Garmin Coach, który na podstawie biegów treningowych rozpoznaje poziom aktywności użytkownika i ułoży adaptacyjne plany treningowe. Z mojego doświadczenia, warto zaufać tym codziennym spersonalizowanym sugestiom treningowym. Urządzenie poinformuje Cię o efekcie każdego treningu, o czasie regeneracji po intensywnej aktywności przed kolejnym wysiłkiem oraz wyliczy, jaki byłby Twój szacowany czas podczas oficjalnych biegów, na dystansie od 5 kilometrów do maratonu. Możesz zaufać też przewidywaniom czasu ukończenia zawodów dzięki wskazówkom treningowym lub tworzyć własne treningi.

Wreszcie, Foreruner 165 to też doskonała nawigacja pozwalająca wyświetlać uprzednio zaplanowane trasy, które możesz utworzyć w aplikacji Garmin Connect. Dzięki tej funkcji nie boję się już biegania po nieznanych terenach lub po lesie i wreszcie wiem, gdzie powinienem skręcić.

Garmin Forerunner 165 - jak się sprawuje podczas treningu? Test zegarka

Chociaż ilość funkcji Forerunnera 165 może początkowo przytłaczać, to wszystko sprowadza się do tego, aby pomóc Ci wyciągnąć jak najwięcej z treningu. Ja swoją przygodę z testem nowego Garmina rozpocząłem po lekkiej kontuzji, był to więc idealny moment, żeby sprawdzić co zaoferuje mi garminowy Coach i jak będą wyglądały postępy.

Wbudowane treningi oraz sugestie planu treningowego rozpisanego na cały tydzień, łącznie z regeneracją, to z całą pewnością game changer, podobnie jak wbudowane aplikacje sportowe. Korzystaj z nich na co dzień, aby poprawić swoją ogólną kondycję. Plan jest tworzony dynamicznie na podstawie osiąganych przez Ciebie rezultatów, a ja na przestrzeni trzech tygodni spędzonych z Forerunnerem 165 zauważyłem znaczącą poprawę wyników i co najważniejsze bezbólowy powrót do regularniejszego biegania po drobnej kontuzji.

Osobiście nadgarstkowy pomiar tętna do mnie nie przemawia i uważam, że dla jak najdokładniejszej analizy wyników niezbędny jest pasek na klatkę piersiową, a nie nadgarstkowy pomiar mocy biegowej. Porównując jednak wyniki z paska i to, co pokazuje nadgarstkowy czujnik tętna, rezultaty były bardzo zbliżone: zarówno przy lekkim wybieganiu, jak i treningu tempowym. Bieg na bieżni lekkoatletycznej również był mierzony z dużą dokładnością. Początkujący mogą więc śmiało zaufać wskazaniom z czujnika nadgarstkowego.

To, co dla mnie najważniejsze, to dokładność wskazań GPSa oraz czujnika odpowiedzialnego za przesyłanie danych tętna. Dzięki temu z upływającymi tygodniami zegarek będzie dawał Ci coraz bardziej szczegółowe informacje na temat postępów treningowych, czy też wpływu snu na regenerację.

Zegarki z serii Garmin Foreunner 165, wersja Music: 

Garmin Forerunner 165 - cena i dostępne modele

Garmin oferuje Forerunnery 165 w dwóch wersjach kolorystycznych:

  • czarnej
  • oraz mglistej szarości

Oprócz tego dostępna jest trochę droższa wersja Forerunner 165 Music w czterech wersjach kolorystycznych:

  • turkusowej,
  • czarnej,
  • mglistej szarości
  • oraz liliowej.

Na oficjalnej stronie Garmina za model podstawowy musimy zapłacić 279,99 euro, a w polskich sklepach znajdziemy Forerunnery 165 już od 1229 złotych. Model Music dostępny jest natomiast za 329,99 euro, dostępny od około 1400 złotych.

Jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma zegarkami jest taka, że wersja Music pozwala na słuchanie muzyki i korzystanie z komunikatów głosowych bez konieczności posiadania przy sobie telefonu.

  • W podstawowym Garminie 165 będziesz musiał mieć przy sobie smartfona, aby słuchać muzyki oraz korzystać z głosowego asystenta Garmina w języku polskim.
  • W wersji Garmin 165 Music natomiast do słuchania ulubionych utworów i korzystania z podpowiedzi asystenta wystarczające będą jedynie słuchawki zsynchronizowane z zegarkiem poprzez bluetooth. Muzykę zsynchronizujesz bezpośrednio ze swoją ulubioną aplikacją, w tym Spotify, lub wgrasz do urządzenia korzystając z 4 GB wbudowanej pamięci.

Zegarek Garmin Forerunner 165 - czy warto go kupić? Podsumowanie

Jeżeli szukasz niedrogiego zegarka sportowego, którego funkcjonalność praktycznie niczym nie odstaje od kilkukrotnie droższych modeli, to najnowszy Forerunner 165 jest wyborem idealnym dla Ciebie. Sprawdzi się nie tylko w przypadku początkujących biegaczy, ale również bardziej doświadczeni znajdą w nim wszystko, co niezbędne.

Dla największej wygody postawiłbym na wersję Music, jeżeli jednak nie przeszkadza Ci bieganie z telefonem, wtedy dodatkowo można zaoszczędzić kilkaset złotych. W tej cenie Forerunner 165 jest na pewno mocnym dodatkiem do linii produktowej Garmina i po kilku tygodniach dokładnych testów mogę polecać go wszystkim chcącym zadbać o swoją kondycję fizyczną i tym, którzy chcą przenieść śledzenie aktywności na wyższy poziom.