Garmin Coach — co to za funkcja i jak zacząć z niej korzystać?

Garmin Coach — co to za funkcja i jak zacząć z niej korzystać?

Zegarki marki Garmin mają wiele funkcji, które pozwolą Ci poprawić i utrzymać dobrą formę. Obok kontroli parametrów, takich jak liczba spalonych kalorii, masz również możliwość skorzystania z aplikacji Garmin Coach, dostępnej na platformie Garmin Connect. Jakie funkcje oferuje ten personalny trener? Poznaj wszystkie możliwości Garmin Coach!

Garmin Coach — co to za funkcja i jak działa?

Garmin Coach to zróżnicowane plany treningowe, które możesz przesłać prosto do swojego zegarka np. Garmin Forerunner 265. Do wyboru masz różne poziomy zaawansowania, dostosowane do Twoich aktualnych możliwości i celów. Znajdziesz tu zarówno plany dla początkujących biegaczy, jak i dla zawodowców.

Co istotne plan treningów Garmin Coach jest na bieżąco aktualizowany i rozbudowywany, w zależności od tego, jakie postępy robisz. Dzięki aplikacji możesz rozwijać swoje możliwości i wchodzić na kolejne etapy zaawansowania.

Kto jest twórcą planów treningowych?

Rozpoczynając przygodę z Garmin Coach, musisz zdecydować, z których planów treningowych chcesz korzystać. Do wyboru masz schematy przygotowane przez trzech trenerów — specjalistów w dziedzinie biegu.

Pierwszy z nich, Jeff Galloway to olimpijczyk, który stworzył metodę run-walk-run, z pomocą której możesz osiągnąć zamierzone efekty bez ryzyka kontuzji i przetrenowania. W swoich treningach łączy bieg przeplatany marszobiegiem, co według niego jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. 

Plany treningowe Grega McMillana to również bieganie przeplatane marszobiegiem. Autor jest nie tylko doświadczonym sportowcem, ale także uznanym psychologiem sportowym, który bazuje na indywidualnych możliwościach organizmu.

W aplikacji Garmin Coach znajdziesz również plany treningowe od Amy Parkerson Mitchell. Jest to biegaczka i fizjoterapeutka, która hołduje holistycznemu podejściu do biegania. Specjalizuje się również w urazach spotykających sportowców, dlatego jej plan treningowy skupia się na zbudowaniu formy, dzięki czemu łatwiej uniknąć wszelkich kontuzji.

Trening niebiegowy

Aplikacja Garmin Coach skupia się w głównej mierze na treningach biegowych. Jeżeli jednak chcesz przeplatać je inną aktywnością fizyczną, taką jak na przykład jazda na rowerze czy pływanie, w aplikacji Garmin Connect dostępnej m.in. na zegarek Garmin Venu 3S, znajdziesz również harmonogram takich ćwiczeń.

Zaplanowany dystans trasy rowerowej czy przełajowej możesz pobrać w formie notatki. Zawiera ona instrukcję, jak w praktyce przeprowadzić każdy trening, ale sama aktywność nie stanowi elementu większego planu treningowego.

Jak zacząć korzystać z Garmin Coach?

Pamiętaj o tym, że aby skorzystać z Garmin coach nie musisz być doświadczonym biegaczem czy sportowcem. Dostępne w aplikacji jednostki treningowe są dostosowane także do możliwości początkujących zawodników.

Aby zacząć treningi z Garmin Coach, musisz kupić odpowiedni model zegarka, z którym aplikacja będzie kompatybilna. Na szczęście Garmin Coach obsługują niemal wszystkie sportowe smartwatche marki Garmin.

Zegarki z funckją Garmin Coach 

Jak włączyć Garmin Coach na smartwatchu?

Aby włączyć opcję Garmin Coach, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Zanim jednak do nich przejdziesz, upewnij się, że w Twoim modelu Garmin jest dostępna ta opcja.

Za pośrednictwem przeglądarki internetowej zaloguj się do aplikacji Garmin Connect. Jeżeli jeszcze nie jesteś zalogowany, musisz się zarejestrować, podając kilka podstawowych danych.

W zakładce „Plany treningowe Garmin Coach” znajdziesz zarówno plany biegowe, niebiegowe jak i mieszane (triathlon). Do Twojej dyspozycji są różne dystanse — od biegu na kilka kilometrów po półmaraton.

Na tym poziomie musisz wybrać odpowiedni plan treningowy i przejrzeć jego szczegóły. Jeśli zdecydujesz się na plan rowerowy, musisz go skonfigurować i spersonalizować.

W przypadku gotowych planów biegowych należy wybrać odpowiedniego trenera, dzień rozpoczęcia bądź zakończenia cyklu, a następnie opcję "Harmonogram".

W kolejnym kroku należy zsynchronizować gotowy plan ze smartwatchem, co możesz zrobić za pomocą odpowiedniego kabla lub interface'u Bluetooth. Po wykonaniu tego kroku Twój zegarek jest gotowy na pierwszy trening.

garmin coach

Jak odczytywać swoje postępy w Garmin Coach?

Każdy plan treningowy dostępny na Twoim zegarku zawiera w tzw. Wykres Pewności (Confidence score). Jest to procentowy wskaźnik, który określa prawdopodobieństwo, z jakim ukończysz trening z sukcesem. Im wyższy wskaźnik, tym większa szansa na to, że osiągniesz sukces.

Wynik powyżej 90% wskazuje na całkowitą pewność ukończenia treningów, wskaźnik pomiędzy 51% a 89% mówi o dużym prawdopodobieństwie. Zakres pomiędzy 11% a 50% jest wskazaniem do przyłożenia większej uwagi do treningów. Z kolei wynik niepewny (czyli do 10%) jest wyraźnym sygnałem do zmiany założonego planu.

W jaki sposób aplikacja dostosowuje się do Twoich postępów?

Rozpoczynając przygodę z Garmin Coach i wybraniu dystansu biegu lub marszu, który chcesz pokonywać (5 km, 10 km, półmaraton), zostaniesz poproszony o określenie celu. Na podstawie tych wytycznych otrzymasz plan rozpisany na konkretne dni.

Co ważne treningi w Garmin Coach dostosowują się do Twoich aktualnych osiągnięć, a Ty na bieżąco otrzymujesz wskazówki, jak powinien wyglądać Twój bieg wzorcowy. Jeżeli zrezygnujesz z któregoś biegu, pozostałe treningi automatycznie adaptują się do nowych wytycznych.

Polecane zegarki i urządzenia z funkcją Garmin Coach 

Zmiana planu treningowego z Garmin Coach

Jeżeli przeszacujesz lub niedoszacujesz swoich umiejętności i wybierzesz nieodpowiedni plan możesz je edytować lub usunąć. Potrzebna Ci do tego będzie jedynie aplikacja Garmin Connect.

Aby to zrobić, musisz zalogować się do Garmin Connect i w panelu nawigacyjnym wybrać plany treningowe Garmin Coach. Z dostępnych opcji wybierz plan aktywny lub zaplanowany, a następnie po prawej stronie zaznacz, czy chcesz go usunąć czy edytować i np. zmienić datę rozpoczęcia.

Pamiętaj, że treningi rowerowe nie mają funkcji edycji. Możesz je jedynie przenosić w kalendarzu na inne dni.

Które zegarki i urządzenia obsługują Garmin Coach?

Niemal każdy Garmin pozwala na zarządzanie aplikacją Garmin Coach. Są to m.in. zegarki sportowe z serii:

Aplikacja Garmin Coach łączy się także z inteligentną wagą Garmin Index S2, co pozwala śledzić różne parametry zdrowotne, w tym m.in. zmianę wagi, procentowy poziom tkanki tłuszczowej i wody w organizmie czy masę tkanki mięśniowej.

Czy Garmin Coach jest dla każdego?

Aplikacja to doskonałe rozwiązanie dla amatorów i sportowców. Garmin Coach zastąpi Ci trenera personalnego i poprowadzi Cię przez serię uzupełniających się treningów. Trenując z zegarkami Garmin, budujesz swoją formę na lata.