Najbardziej przydatne funkcje smartwatchy i zegarków sportowych

Najbardziej przydatne funkcje smartwatchy i zegarków sportowych

Inteligentny zegarek słynie z wielu rozwiązań ułatwiających życie. Nowoczesny smartwatch, dedykowany aktywnym osobom, zawiera szereg przydatnych funkcji sportowych. Jeśli więc szukasz smartwatcha idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb zwróć uwagę jego cechy i parametry jak choćby solidna obudowa IP68, GPS, aplikacje sportowe czy długi czas pracy na baterii.

Smartwatch — co to właściwie jest?

Smartwatch to inteligentny zegarek, czyli taki, którego zakres możliwości jest bardzo rozbudowany. Co robi smartwatch? Potrafi zastąpić nawet smartfona, więc naprawdę wiele. Jak działa smartwatch? Podobnie jak smartfon, więc obsługa jest prosta.

Wpływ smartwatchy na codzienne życie

Smartwatch to urządzenie, które ma istotny wpływ na życie codzienne osób aktywnych. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu oraz funkcjom możliwe jest przeniesienie aktywności fizycznej na znacznie wyższy poziom. Inteligentny zegarek pozwala na monitorowanie wielu parametrów w trakcie treningu. Na tej podstawie sportowcy nie tylko mają wiedzę na temat tego ile trwała dana aktywność, ale także mogą sprawdzić jak reagował na nią ich organizm.

Różnice między smartwatchami a zwykłymi zegarkami

Zwykły zegarek czy smartwatch? Funkcje zdecydowanie przemawiają za tym drugim. Najważniejsze funkcjonalności obejmują nie tylko sterowanie smartfonem, ale przede wszystkim pozwalają kontrolować wiele aspektów życia i jego jakości. Pozwala mierzyć spalone kalorie, ilość przebytych kroków w ciągu dnia, umożliwia także dokonywanie płatności, monitorowanie jakości snu czy odbieranie połączeń.

Funkcje codziennego użytku

Powodów przemawiających za wyborem smartwatcha jest naprawdę wiele, a oferowane funkcjonalności przez dane inteligentne urządzenie ułatwiają wiele spraw!

Wyświetlanie powiadomień i synchronizacja z telefonem

Żeby móc sterować telefonem z poziomu zegarka, konieczne jest dokonanie synchronizacji między urządzeniami. Należy pobrać aplikację i sparować ze sobą smartwatcha i smartfona. Gdy już to zrobimy, pojawi się przed nami wiele możliwości. Odczytywanie wiadomości oraz wyświetlanie powiadomień ze smartfona to dopiero początek!

Możliwość wykonywania i odbierania połączeń

Inteligentny zegarek pozwala nawet odbierać połączenia. Warto jednak pamiętać, że są na rynku różne modele. Niektóre smartwatche wyświetlają jedynie powiadomienia o nadchodzących połączeniach, jednak nie można przez nie rozmawiać. Jeśli chcemy odebrać połączenie i prowadzić konwersację za jego pomocą, musimy znaleźć model z funkcją rozmowy taki jak np. Huawei Watch GT 3 Pro.

Polecane smartwatche z funkcją rozmowy 

Najważniejsze funkcje smartwatchy

Funkcje są tym, co odróżnia dany model smartwatcha od drugiego. To od nich zależy czy zegarek doskonale sprawdzi się w różnych warunkach, czy też nie.

Wbudowany kompas i nawigacja
W smartwatchu do pieszych wędrówek sprawdza się wbudowany kompas. Dzięki niemu nawigacja nawet po trudnym terenie jest o wiele prostsza. To wygodne rozwiązanie, które pozwala odkrywcom zawsze odnaleźć się w przestrzeni.

Moduł GPS i śledzenie aktywności fizycznej
Rozszerzonym rozwiązaniem, które znacznie usprawnia poruszanie się w terenie, jest wbudowany GPS, jaki znajdziemy w modelu Garmin Forerunner 965. Pozwala on z satelitarną precyzją pokazać pozycję danej osoby na mapie. Ułatwiają to dedykowane mapy. Dzięki niemu każdy może sprawdzić przebyty dystans, przeanalizować czas aktywności i średnie tempo poruszania.

Płatności zbliżeniowe i portfel w smartwatchu

Wiele osób ceni sobie transakcje bezgotówkowe. Dotychczas do płatności zbliżeniowych służył telefon. Obecnie można płacić zegarkiem — musi on jednak mieć moduł NFC, taki jaki znajdziemy w modelu Garmin Forerunner 265.

Funkcje sportowe inteligentnych zegarków

Inteligentne zegarki dedykowane są sportowcom. Mają oni "pod ręką" całą swoją aktywność. Model Garmin Epix Pro prowadzić statystyki efektywności, przedstawia wskazówki tempa dostosowane do danej trasy, pozwala na oszacowanie tempa na danym dystansie np. maratonu. Nie brakuje także funkcji triatlonowych jak w modelu Garmin Fenix 7X Pro.

Monitorowanie tętna i aktywności serca

Do funkcji bardzo pożądanych przez sportowców należy monitorowanie aktywności serca i tętna. Z pomocą smartwatcha można także zmierzyć poziom stresu organizmu. Ciekawym i cennym uzupełnieniem tych funkcji może być wbudowany ciśnieniomierz.

Śledzenie snu i regeneracji

Jakość snu jest dla każdego sportowca równie ważna, co jakość treningu. Dzięki sportowym smartwatchom możemy bez problemu monitorować stopień regeneracji organizmu w ciągu nocy.

Tryby sportowe i treningowe

Niezależnie czy będzie to smartwatch męski, czy damski, ich funkcje są takie same — oczywiście zależy od modelu. Na sportowców czekają wbudowane aplikacje sportowe dedykowane biegom, pływaniu, wędrówkom, narciarstwu czy surfowaniu. Znajdziemy też sugestie treningowe, statystyki efektywności mocy biegowej — tak jak w zegarku Garmin Fenix 7 Sapphire Solar Edition, który dodatkowo czerpie energię ze słońca! Z kolei np. model Garmin Lily Sport, ma funkcję dedykowaną kobietom, pozwala śledzić cykl menstruacyjny w aplikacji Garmin Connect.

Polecane smartwatche z funkcjami zdrowotnymi 

 

Inteligentne zegarki w kontekście mody i stylu życia

Mieć smartwatch to być trendy! Niegdyś zegarek mierzył czas, a dziś stanowi przedłużenie telefonu. Odbieranie połączeń, sterowanie muzyką, licznik kalorii, sprawdzanie jakości snu, a może dostęp do mediów społecznościowych z poziomu nadgarstka? To i o wiele więcej oferują polecane smartwatche. Inteligentny zegarek to obraz współczesnego i prestiżowego stylu życia.

Wybór idealnego modelu smartwatcha

Przy zakupie należy kierować się swoimi potrzebami. Do ważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę, zaliczamy rodzaj konstrukcji i spełniane normy, czas pracy baterii oraz tempo jej ładowania, a także funkcje dotyczące zdrowia i aktywności fizycznej.