Zegarek sportowy z GPS — ranking najciekawszych modeli!

Mężczyzna spoglądający na smartwatch z GPS

Zegarki sportowe stają się coraz bardziej popularne wśród aktywnych osób ze względu na swoją funkcjonalność. Aby jednak dobry zegarek sportowy sprawdzał się na co dzień, powinien mieć wbudowany moduł GPS. Dzięki treningom z włączonym GPS w zegarkach sportowych można uprawiać codzienną aktywność nie tylko efektywniej, ale też bezpieczniej. To również świetna opcja w przypadku planowania i zapisu tras dla biegaczy długodystansowych. Sprawdź nasz ranking zegarków sportowych i poznaj najlepsze modele.

Dlaczego potrzebujesz zegarka sportowego z GPS?

Pytanie, jaki zegarek sportowy wybrać, zadają sobie zarówno miłośnicy codziennej aktywności, jak i osoby, które dopiero planują rozpocząć przygodę ze swoim własnym asystentem danych i pomiarów na nadgarstku.

W obu przypadkach warto postawić na zegarek sportowy GPS. Opcja ta w trybie zegarka ma szereg zalet. Wbudowany GPS pozwala monitorować postępy i bieżącą prędkość treningu, a także przebyte odległości. Zegarki GPS są również niezastąpione w przypadku zgubienia się lub zgubienia samego zegarka.

Czym jest zegarek sportowy z GPS?

Zegarek sportowy z GPS to niewielkie urządzenie elektroniczne przeznaczone do noszenia na nadgarstku podobnie jak tradycyjny zegarek. Poza szeregiem funkcji, w jakie wyposażony jest podobnie jak smartwatch, wbudowany ma specjalny moduł GPS. Dzięki temu możliwe jest posługiwanie się przez urządzenie sygnałem radiowym i łączenie z satelitą. Na tej podstawie określana jest w trybie GPS pozycja, na jakiej znajduje się zegarek oraz jego użytkownik.

Najlepszy zegarek sportowy będzie odbierał sygnał z co najmniej trzech satelit. Pozwoli to na precyzyjny odbiór dokładnej pozycji. Takie opcje dostępne są np. w wielu zegarkach Garmin.

Polecane zegarki z GPS

 

Korzyści z używania zegarka sportowego z GPS

Zegarki sportowe wyposażone w moduł GPS najczęściej wyposażone są też w szereg innych, przydatnych opcji, takich jak pomiar tętna, licznik kalorii, pułap tlenowy, dynamika biegu, możliwość płatności zbliżeniowych czy odtwarzacz muzyki.

Wszystko to sprawia, że smartwatch GPS z rozbudowanymi funkcjami pozwala nie tylko doprecyzować planowaną aktywność fizyczną czy wykonać pomiar dystansu wraz z parametrami życiowymi na poszczególnych etapach. To także szereg udogodnień, dzięki którym trening staje się bardziej komfortowy i przyjemniejszy.

Poprawa wydajności treningowej

Decydując się na smartwatch z GPS, warto zadbać o to, aby urządzenie zapisywało i analizowało dynamikę biegu od punktu startu do mety, co pozwoli przeanalizować pokonany dystans, polepszyć osiągi i zaplanować jeszcze lepiej dopasowane trasy w przyszłości.

Warto też przed zakupem sprawdzić, czy możliwe jest analizowanie wyników sportowych za pomocą aplikacji w telefonie, co umożliwi dostęp do wielu przydatnych funkcji związanych także ze stylem życia.

Dokładne śledzenie trasy i dystansu

Poza modułem GPS dobry zegarek sportowy powinien być też wyposażony w nawigację, wysokościomierz, aplikacje pogodowe czy planowanie trasy powrotnej. Przydatny z pewnością będzie też kompas oraz wodoszczelność, co stanowi niezbędną opcję dla trenujących pływanie, ale też jeżdżących na rowerze czy biegaczy.

Monitorowanie tętna i tempa

Z aktywnością fizyczną i skuteczną pracą nad kondycją związane są funkcje życiowe. Świetny wybór stanowić więc będzie smartwatch GPS wyposażony w takie opcje jak pulsoksymetr czy pulsometr. Możliwość korzystania ze sprawdzania poziomu natlenienia krwi w czasie rzeczywistym jest istotne zarówno u osób początkujących, jak i u zaawansowanych sportowców.

Jeżeli dodatkowo zegarek monitoruje sen, poza funkcjami sportowymi będzie możliwe sprawdzanie kondycji organizmu także w nocy.

Wybór idealnego zegarka sportowego z GPS

Zegarek sportowy musi być nie tylko funkcjonalny, ale też wygodny. Warto więc zwrócić uwagę na rozmiar i materiał wykonania, a także żywotność baterii przy włączonych poszczególnych funkcjach.

Rozmiar i wygoda noszenia

O ile kolor czy kształt to rzecz bardziej gustu, zegarek sportowy nie powinien być zbyt duży, aby podczas aktywności nie zahaczać nim przypadkowo np. o napotkane przeszkody. Dobrze jest wybrać model, w którym ekran dotykowy pokryty jest szkłem szafirowym, co znacznie zwiększy odporność smartwatcha na uszkodzenia i zarysowania. Ważny jest też wygodny pasek.

Żywotność baterii

Obecnie zegarki sportowe umożliwiają korzystanie z nich nawet ponad dwa tygodnie. Jednak ważne jest, aby podczas zakupu uważnie sprawdzić, jak długo działa dany smartwatch z włączonym GPS i np. odtwarzaczem muzyki. Warto postawić na model, który na jednym ładowaniu wytrzyma w takim trybie minimum kilka dni.

Polecane akcesoria na survival

Ranking zegarków sportowych z GPS

Wśród zegarków sportowych z GPS na szczególną uwagę zasługują modele smartwatchy marek Garmin i Huawei. To liderzy gadżetów sportowych tego typu.

Garmin Fenix - lider w dziedzinie

Garmin Fenix to linia zegarków sportowych z GPS stworzona dla najbardziej wymagających. Prawdziwym hitem jest tu model Garmin Fenix 7, którego ekran pokryty jest specjalną soczewką umożliwiającą ładowanie zegarka energią słoneczną.

Smartwatch posiada wbudowany moduł Wi-Fi, co pozwala na pobieranie i aktualizowanie map bez komputera. Ponadto zegarek na podstawie dokonanych pomiarów ocenia gotowość do podjęcia treningu oraz stan wytrenowania po aktywności.

Huawei Watch Buds - pierwszy taki smartwatch ze słuchawkami

Doskonałą propozycją jest również Huawei Watch Buds z magnetyczną pokrywą i schowkiem na lekkie słuchawki TWS. To idealny zestaw dla uprawiających sport w terenie i nie tylko. Ten wyjątkowy model posiada ponad 80 trybów treningowych, precyzyjny GPS, monitoring snu i dokładny pomiar tętna.

Garmin Forerunner 265S - funkcjonalny i designerski

Dla zwolenników designerskich gadżetów i jednocześnie doskonałych parametrów idealną propozycją będzie Garmin Forerunner 265S. Dzięki kolorowemu wyświetlaczowi AMOLED możliwe jest codzienne uzyskiwanie precyzyjnych raportów dotyczących treningów, jak i kondycji organizmu oraz funkcji życiowych. Wielopasmowy GPS to natomiast gwarancja najwyższej dokładności i precyzji ukazywanych danych.