Garmin Epix 2 vs Fenix 7 – który smartwatch wybrać? Porównanie modeli

Garmin Epix 2 vs Fenix 7 – który smartwatch wybrać? Porównanie modeli

Garmin od wielu lat oferuje zegarki sportowe, smartwatche i monitory aktywności, które mają wiele funkcji przydatnych dla osób aktywnych. W 2022 roku do oferty dołączyły dwa nowe zegarki biegowe — Garmin Fenix 7 i Garmin Epix 2. Oba modele się do siebie bardzo podobne, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Co je różni, a co łączy? Dowiesz się tego z poniższego porównania.

Garmin Epix 2 vs Garmin Fenix 7

Biorąc pod uwagę wygląd fizyczny, wydaje się, że oba zegarki są identyczne — posiadają ekran dotykowy, mają zbliżony kształt i wielkość. Są wyposażone również w podobne funkcje. Na czym zatem polegają różnice?

Największą różnicą w obydwu modelach jest rodzaj zastosowanego wyświetlacza. W Garmin Epix 2 jest to matryca Amoled, a w Garmin Fenix 7 ekran transreflektywny Memory in Pixel (MiP). Ponadto modele różnią się także żywotnością baterii, o czym piszemy poniżej.

Garmin Fenix 7 a Garmin Epix 2 – porównanie zegarków

Garmin Fenix 7 wywodzi się w prostej linii od Fenix 6, który stał się flagowym produktem marki. Z kolei Garmin Epix 2 to następca pierwszego modelu z 2015 roku. Seria Epix od początku wyróżniała się bardzo solidnym wykonaniem i czytelnym, kolorowym wyświetlaczem.

Różnice w wymiarach oraz wadze

Oba zegarki w wersji podstawowej mają taką samą grubość (14,5 mm) oraz wielkość wyświetlacza – 1,3 cala. Fenix 7 jest nieco cięższy, gdyż wersja Base waży 79 g, podczas gdy Garmin Epix 2 ma 76 g.

Oba modele występują również w wersji Sapphire, w których zastosowano wyświetlacze ze szkłem szafirowym. W tej opcji Garmin Fenix 7 waży 73 g, seria Epix jest o 3 g lżejsza.

Jakie warianty rozmiarów masz do wyboru?

Garmin Fenix 7 występuje aż w trzech rozmiarach:

 • Garmin Fenix 7 S — z kopertą 42 mm,
 • wersja standardowa z kopertą 47 mm,
 • Garmin Fenix 7X — waży 96 g i ma 51 mm kopertę,
 • Garmin Fenix 7 Pro — jego waga to 79 g, koperta 51 mm.

  Garmin Epix 2 jest dostępny jedynie w jednym rozmiarze odpowiadającym wersji standardowej, czyli z kopertą 47 mm i wyświetlaczem 1,3 cala.

  Jakie warianty modeli są dostępne?

  Garmin Fenix 7 jest dostępny w 3 wariantach: Base, Sapphire, Sapphire Solar. Wersja Base ma 16 GB pamięci i kolorowy wyświetlacz chroniony przez szkło Gorilla Glass. W elementach konstrukcyjnych znajduje się stal nierdzewna oraz wzmocnione włókna polimerowe.

  Garmin Fenix 7 Solar ma te same parametry oraz dodatkowo panele solarne, przez co zyskujesz możliwość ładowania energią słoneczną swojego zegarka.

  Najlepiej wyposażony jest model Garmin Fenix 7 Sapphire Solar. W zegarku znajdziesz 32 GB pamięci, nawigację dwuzakresową, dostęp do wbudowanych map, szkło szafirowe oraz panele solarne.

  Garmin Epix 2 jest dostępny jedynie w dwóch wariantach — standardowej i Sapphire. W konstrukcji pierwszego wykorzystano polimer wzmocniony włóknem szklanym oraz dwa rodzaje stali — nierdzewną i pasywną. Z kolei w Sapphire producent wykorzystał wzmocnione polimery oraz stal nierdzewną.

  Jeśli chodzi o ekran, to w Garmin Epix 2 w wersji standardowej zastosowano szkło Gorilla Glass, a Garmin Epix 2 Sapphire może się poszczycić soczewkami szafirowymi.

   

  Polecane zegarki z serii Garmin Epix:

  Jaki rodzaj wyświetlacza oferuje producent?

  Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy modelami Garmin Fenix 7 i Garmin Epix 2 jest rodzaj zastosowanego wyświetlacza. Generalnie oba modele oferują panele dotykowe, ale ich parametry są zupełnie inne.

  Seria Fenix może poszczycić się wyświetlaczem transreflektywnym MiP, który jest bardziej energooszczędny niż matryca AMOLED zastosowana w Epixach. MiP gwarantuje dobrą widoczność w słońcu, ale barwy są w tym przypadku bledsze.

  Z kolei matryca AMOLED sprawia, że żywotność baterii po naładowaniu jest krótsza. W zamian jednak otrzymujesz bardzo wyraźny obraz, piękny kontrast wyświetlanych kolorów oraz nasycone barwy.

  Fenix ma również ekran pracujący w trybie ciągłym, który można podświetlić przez dotyk. Epix z kolei oferuje dwa tryby pracy – always-on (praca ciągła) oraz "wybudzenie" zegarka, następujące po przekręceniu nadgarstka.

   

  Funkcje dodatkowe

  Zarówno Garmin z serii Fenix, jak i model Epix mają kilka ciekawych funkcji.

  Funkcje latarki

  W Garmin Fenix 7X znajduje się wbudowana latarka ledowa. Może ona pracować w kilku trybach:

  • ciągłym,
  • ratunkowym — emituje sygnał wzywania pomocy,  
  • zmiennym — dioda emituje na zmianę białe i czerwone światło,
  • ostrzegającym.

  Zegarek Garmin Epix w żadnej swojej wersji nie ma wbudowanej latarki, ale posiada tryb latarki. Polega on na włączeniu wyświetlacza w tryb ciągłej pracy w intensywnym natężeniu.

  smartwatch garmin

  Czujnik tętna i nawigacja

  Zarówno Garmin Fenix, jak i Epix posiadają pulsoksymetr Elevate 4.0, który zapewnia dużą dokładność pomiaru. Działa on w dwóch trybach — spoczynku oraz wysokiej aktywności.

  Obydwa smartwatche Garmin mają również wbudowany tracker GNSS, który pozwala określić pozycję zegarka na podstawie czasu przelotu sygnałów z satelity do smartwatcha oraz funkcję Up Ahead. Kieruje ona do kolejnych punktów kontrolnych na mapie.

  Nawigacja dwuzakresowa

  Funkcja przydaje się w terenie, gdzie pojawiają się trudności z nawigacją, czyli m.in. w terenie zalesionym. Nawigacja dwuzakresowa (dostępna w wersji Sapphire) odbiera dwa rodzaje sygnałów z satelitów - L1 i L5. Dzięki temu Twoja pozycja będzie zapisywana dwa razy częściej, a Ty masz większą pewność, że nie zgubisz drogi.

  Garmin Connect

  Obydwa smartwatche, zarówno Garmin Epix 2, jak i zegarek Garmin Fenix 7 można podłączyć do aplikacji Garmin Connect, co umożliwia jeszcze dokładniejsze monitorowanie swoich wyników i postępów treningów.

  Polecane zegarki z serii Garmin Fenix 7:

  Pojemność baterii — ważna różnica między Epix 2 a Fenix 7

  Dłuższa żywotność baterii w modelu Fenix 7 wynika z faktu, że zastosowany w nim ekran MiP jest znacznie bardziej energooszczędny (Epix należy ładować 2-3 razy częściej).

  Jak długo pracują poszczególne modele?

  W trybie normalnego zegarka Epix 2 pracuje do 16 dni (6  jeśli nie jest "uśpiony"), Fenix 7 Standard - 18 dni, natomiast wersje Solar i wersje Sapphire Solar mogą czuwać nawet 22 dni. Analogicznie w trybie oszczędzania energii poszczególne modele wystarczają na 21 dni, 57 dni i 173 dni.

  W przypadku aktywnego użytkowania smartwatchy ich czas pracy ulega znacznemu skróceniu. Przy włączonym GPSie Epix działa przez 42 godziny (30 godzin w trybie ciągłego włączenia), Fenix 7 Standard 57 godziny, a Solar i Sapphire Solar 73 godziny.

  Z kolei włączając wszystkie systemy satelitarne i słuchając do tego muzyki, możesz cieszyć się modelem Epix przez 10 godzin bez potrzeby jego ładowania i 9 godzin, jeśli znajduje się on w trybie ciągłej pracy. Seria Fenix w tym przypadku również pracuje ok. 10 godzin.

  Zegarek Garmin Epix 2 czy zegarek Garmin Fenix 7 - który zegarek wybrać?

  Porównując oba modele, musisz się zastanowić, na czym Ci najbardziej zależy. Jeżeli poszukujesz urządzenia, którego nie będziesz musiał często ładować, lepiej postawić na zegarek Garmin Fenix. W tym przypadku zastosowany kolorowy wyświetlacz i wbudowane panele solarne znacznie wydłużają czas pracy baterii. Jeśli jednak interesuje Cię smartwatch, który wygląda elegancko, a kolory wyświetlacza zachwycają głębią i nasyceniem — postaw na Garmin Epix 2.