Wytrzymały smartwatch - jak wybrać odpowiedni sprzęt do biegania zimą?

Kobieta biegnąca przez ośnieżony las w zimie

Śnieg i chłód nie zachęcają do ruchu, jednak w zimnych miesiącach także można cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, jak przygotować się do biegania w trakcie tej pory roku i dlaczego niezbędny będzie smartwatch. W tym artykule podpowiadamy, jak podjąć aktywność w zimie, jakie korzyści z niej płyną i jaki zegarek sportowy wybrać.

Dlaczego warto biegać w zimie?

Bieganie w zimie pozwala zachować formę i podtrzymać zdrowe nawyki. Należy jednak odpowiednio się do niego przygotować. Trzeba dostosować się do temperatury panującej na zewnątrz i zabezpieczyć się przed deszczem lub śniegiem.

Konieczna jest bielizna termoaktywna. Czy to krótka przebieżka czy długie wybieganie, warto ubierać się na cebulkę. Zachowanie komfortu cieplnego podczas biegania zimą jest bardzo istotne. Przed rozpoczęciem treningu powinniśmy czuć lekki chłód.

Jakie są korzyści zdrowotne z biegania zimą?

Czy warto biegać zimą? Tak. Trening biegowy spala kalorie, poprawia kondycję, wzmacnia odporność i dotlenia organizm. Niska temperatura sprawia, że organizm jest mniej podatny na przeziębienia.

Zimny wiatr może być niebezpieczny dla nieosłoniętych części ciała, należy więc zadbać o właściwe buty do biegania zimą, rękawiczki i kurtkę. Buty do biegania zimą powinny mieć agresywny bieżnik, który umożliwi bezpieczne bieganie po śniegu i śliskim podłożu, dzięki czemu zmniejszy ryzyko kontuzji.

Polecane smartwatche do biegania zimą 

 

Korzyści z użycia smartwatcha podczas biegania zimą

Zimowe treningi są wyzwaniem, dlatego warto, by towarzyszył im smartwatch. Taki zegarek pozwala na śledzenie parametrów życiowych i ich zmian w trakcie ruchu. Zaawansowane czujniki umożliwiają pomiar pulsu i spalonych kalorii, a także śledzenie tempa biegu. Istotną zaletą smartwatchy są wbudowane systemy GPS, które umożliwiają zaplanowanie trasy i jej późniejszą analizę. 

Wytrzymały smartwatch — dlaczego jest niezbędny?

Solidny zegarek to konieczność podczas biegania zimą czy w niskich temperaturach. Niska temperatura to wyzwanie dla organizmu. Smartwatch umożliwia zbieranie danych na temat podejmowanych aktywności i tego, jak wpływają na ciało. Aby zegarek wytrzymał niełatwe warunki, powinien być odporny na niską i wysoką temperaturę, a także wilgoć. Warto, aby posiadał GPS.

Polecane latarki i czujniki do biegania zimą

Jaki model smartwatcha sprawdzi się zimą?

Wybierając smartwatch do biegania zimą, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Powinien być odporny na warunki atmosferyczne, a w szczególności niskie temperatury, aby działał nawet podczas mrozu. Istotny jest długi czas pracy baterii, a także wysokiej jakości wyświetlacz. Powinien być czytelny nawet przy słabym oświetleniu podczas biegania zimą.

Garmin Venu 3S

Ten smartwatch oferuje ponad 30 programów treningowych, rozbudowane funkcje monitorowania parametrów życiowych oraz związanych z ruchem, daje również możliwość precyzyjnego pomiaru tętna w trakcie biegu, a także posiada moduł GPS.

Ponadto Garmin Venu 3 ma estetyczny wygląd, dzięki czemu będzie pasował do codziennych stylizacji. Wyświetlacz jest bardzo czytelny. Zegarek umożliwia wykonywanie połączeń i wymianę wiadomości tekstowych.

Garmin Forerunner 255S

To propozycja dla osób, które chcą biegać zimą używając solidnego i lekkiego urządzenia. Ważący 39 g smartwatch to idealny towarzysz zimowych biegów. Smartwatch daje możliwość pomiaru tętna i śledzenia trasy treningów za pomocą GPS. Czas pracy na baterii jest bardzo długi, dzięki czemu urządzenie na pewno nie rozładuje się w trakcie biegania czy innej aktywności fizycznej.

Wysokiej jakości wyświetlacz Garmina Forerunner 255 bez trudu sprawdza się w każdym oświetleniu, a płatności zbliżeniowe Garmin pay umożliwiają szybkie zakupy bez wyciągania portfela.

Garmin Fenix 7X Pro Solar

To urządzenie do zadań specjalnych. Bateria pozwala na 122 godziny pracy w trybie GPS i aż 37 dni pracy w trybie zegarka. Na podstawie gromadzonych danych sporządza oceny i raporty na temat kondycji, stanu zdrowia i postępów. Bez zarzutu działa też w niskich temperaturach - podczas biegania zimą czy biegania jesienią.

Garmin Fenix 7X Pro wyposażono w różne tryby jasności wyświetlacza, tryb stroboskopowy, a także latarkę LED. Dzięki temu krótkie dni przestają być problemem, a zimowe bieganie, w niskich temperaturach, jest bardziej bezpieczne.